Restorers Classic 6536 Antique Brass Non-Mortise Furniture Lock
Restorers Classic 6536 Antique Brass Non-Mortise Furniture Lock used in old-fashioned wardrobes and other furniture. The bolt shoots right and left. Made of steel with Antique Brass finish. Includes key and a keyhole cover. All locks are keyed alike.
- Type: Furniture Lock & Key
- Style: Traditional
- Finish: Antique Brass
- Plate Size: 1" X 1 3/4"
- Bolt Throw: 3/8"
- Material: Steel
- Size: 1" X 1 3/4"
- Thickness: 11/32"
- Overall Key Length: 2 3/8"
- Key Barrel Length: 1 1/2"
- Escutcheon Keyhole Opening: 5/16" Width x 5/8" Height
- Escutcheon Diameter: 1"
- Tongue extends 3/8" from edge of lock.
- Holes are 1/2" center to center on the diagonal.
- Holes are 3/32" diameter.
Specifications
| Brand | Restorers Classic |
| Finish | Antique Brass |
| Height | 1 3/4" |
| Material | Steel |
| Style | Late 19th Century, Early 20th Century |
| Unit of Measure | Per Set |
| Width | 1" |
| Thickness | 11/32" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
You May Also Like